Sprzedaż gotowych spółek to coraz częstsza opcja wśród usług wielu firm. Dla przedsiębiorców, którym zależy na czasie w rozpoczęciu działalności gospodarczej ze względu na możliwość dofinansowania, taka wersja nabycia podmiotu wydaje się bardzo kusząca. Jak jednak dobrze wybrać podmiot, które oferuje takie usługi? I na co zwracać uwagę podejmując działania w celu nabycia gotowej spółki? Nie wahaj się dokładnie sprawdzić swojego potencjalnego kontrahenta i poprawność dokumentów gotowej spółki, którą chcesz od niego kupić.

Wygoda, ale nie tylko

Chcąc uniknąć swojej fatygi, warto zainteresować się ofertą firmy, która przygotuje ci całą transakcję oraz zapewni kompleksowe wsparcie w przygotowaniu wszystkich dokumentów. Nie musisz znać wszystkich obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych wraz z ich nowelizacjami. Oczekuj odpowiedzi na swoje pytania od osób, które zobowiązały ci się pomóc. Wśród dostępnych ofert znajdziesz takie spółki, które nie prowadziły jeszcze żadnej działalności, oraz te, które mają już swoją udokumentowaną historię gospodarczą. To ty decydujesz, który z tych wariantów bardziej ci odpowiada.

Zanim kupisz spółkę

Oczywiście możesz w pełni zaufać firmie, z którą będziesz podpisywać umowę w sprawie zakupu spółki. Możesz jednak ją sprawdzić wiedząc, na co należy zwrócić uwagę przed transakcją. Ważna jest kompletność dokumentów spółki, która chcesz nabyć. Zapoznaj się z nimi, sprawdź, czy masz kopie zgłoszeń rejestracyjnych do sądów i urzędów, czy opłacono podatek od czynności cywilnoprawnych oraz od zawarcia umowy. Jeśli interesujesz się spółką, która istnieje już jakiś czas, sprawdź, czy były składane sprawozdania finansowe do KRS oraz u Urzędu Skarbowego. Ten obowiązek istnieje mimo, że spółka nie prowadzi działalności i nie wypracowała żadnego zysku. Podobnie rzecz ma się z roczną deklaracją CIT-8.

Co warto skontrolować

Zainteresuj się deklaracjami VAT do Urzędu Skarbowego. Sprawa wygląda podobnie, jak przy sprawozdaniach finansowych. Spółka, która została zarejestrowana do VAT również musi mieć złożoną deklarację nawet, jeśli nie występuje u niej podatek naliczony. Wtedy obowiązuje tak zwana “zerowa” deklaracja. Spółki, które już prowadziły działalność, warto sprawdzić w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym pod kątem niezaleganiu składek. Warto zerknąć także na dokumenty księgowe spółek z historią gospodarczą.