To stosunkowo nowe zjawisko, o które coraz częściej pytają przedsiębiorcy. Na rynku można spotkać się z ofertą sprzedaży gotowych spółek różnego typu, zwłaszcza spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to korzystne rozwiązanie, na które decydują się ci, którzy chcą bardzo szybko rozpocząć działalność gospodarczą lub osoby, które ze względów wygody nie chcą poświęcać swojej uwagi na zakładanie spółki od podstaw.

Status prawny spółki

Gotowa spółka to podmiot, zakładany przez osobę fizyczną lub też inną firmę w celu odsprzedaży. Bardzo często posiada podstawowy kapitał zakładowy w postaci 5 tysięcy złotych. Ma dość uniwersalną, elastyczną umowę i szeroki przedmiot swojej działalności (PKD). Poza tym, taki podmiot musi być zarejestrowany, wpisany do KRS, posiadać swój NIP i Regon. Najczęściej spółki są rejestrowane również do VAT, zarówno polskiego, jak i europejskiego. Daje to szersze spektrum możliwości działania nabywcy, może od razu rozpocząć prowadzenie działalności, podpisywać umowy, czy wystawiać faktury.

Zalety gotowej spółki

Jako główną należy wymienić oszczędność czasu. Po zakupie spółki można od razu zaczynać swoją działalność. Kolejna to wygoda – nabywamy gotowy podmiot, dlatego nie musimy przygotowywać umowy oraz innych dokumentów, które dostarcza się przy rejestracji do sądu oraz urzędu skarbowego. Jeśli chcemy liczyć na kolejne udogodnienie, warto zapytać podmiot, oferujący spółki, czy przygotowuje dokumenty aktualizacyjne do sądu, ponieważ dzięki temu można uniknąć dodatkowej fatygi, kosztów oraz ewentualnych wezwań ze strony sądu rejestrowego.

Gotowa spółka znacznie przyspiesza ubieganie się o dofinansowanie a przy ciekawych projektach czas odgrywa kluczową rolę. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla zagranicznego inwestora, który nie zna meandrów polskiego prawa, związanych z rejestracją metodami tradycyjnymi.

Gotowa spółka zwiększa również wiarygodność w oczach kontrahentów, dla których podmiot, mający przykładowo 2 miesiące może wydawać się mniej wiarygodny, niż istniejący dwa lata.