Masz pomysł na biznes, masz chęci i wystarczające, przynajmniej na początek zaplecze, nie pozostaje więc nic innego jak otworzyć działalność aby móc formalnie i legalnie działać na rynku. Najczęściej właśnie w tym momencie zaczynają się dylematy wielu przedsiębiorców – przyznaje właściciel portalu. Rozwiązań jest wiele, trzeba jednak przeanalizować co będzie najbardziej korzystne dla naszego biznesu, co jest zresztą sprawą bardzo indywidualną. Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest de facto najczęściej wybieranym rodzajem spółek handlowych w Polsce, to mamy do wyboru dwie możliwości. Założyć spółkę lub wybrać wyjście alternatywne, przez niektórych uważane za pójście na skróty – a mianowicie kupić gotową spółkę.

Porównanie zakupu i rejestracji spółki

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma wariantami polega na czasie, który w wielu przypadkach ma kluczowe znaczenie. Podczas gdy realizacja transakcji, jaką jest zakup gotowej spółki, trwać może zaledwie jeden dzień, tak rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem żmudnym i bardzo sformalizowanym, mogącym trwać nawet do miesiąca czasu. Różnica jest zatem zauważalna. Kolejną sprawą są koszty. Na tej płaszczyźnie lepszym – w domyśle tańszym rozwiązaniem – jest rejestracja spółki. Choć różnica w kosztach nie jest drastyczna, to zakup gotowej spółki jest droższy od jej rejestracji.

Wydatki na założenie spółki

Zakup gotowej spółki od firmy specjalizującej się w tej dziedzinie to średni koszt około dwóch tysięcy złotych. Do tej kwoty należy doliczyć koszty za wpis do Krajowego Rejestru Handlowego oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który wynosi około sześciuset złotych, a także koszty notarialne – pięćset złotych. Zakup gotowej spółki to wydatek rzędu sześciu tysięcy złotych. do którego należy doliczyć koszty za dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym w kwocie około tysiąca złotych, w zależności od ilości dokonywanych w rejestrze zmian.