W dobie dzisiejszej cyfryzacji oraz komputeryzacji załatwianie szeroko pojętych spraw urzędowych za pośrednictwem internetu nie powinno nikogo dziwić. Dziś wiele spraw można załatwić nie wychodząc z domu, w tym także założyć spółkę – choć co z zasady spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zakłada się przed notariuszem w formie aktu notarialnego, to już od kilku lat można założyć w Polsce spółkę w sposób uproszczony właśnie drogą elektroniczną. Jest to spore ułatwienie, które generalnie skraca całą procedurę założenia spółki, co w praktyce trwa około dwóch dni.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy skorzystać z platformy udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod adresem http://ems.ms.gov.pl/ z wykorzystaniem gotowego wzorca umowy – tak zwanego S24. Rejestracja spółki w trybie S24 wymaga posiadania konta w systemie eMS, konieczna jest zatem wcześniejsza rejestracja na portalu ministerstwa. Proces rejestracji spółki obejmuje następujące czynności: wprowadzenie danych niezbędnych do zarejestrowania spółki, do wymaganego formularza – czyli firma spółki, siedziba i adres spółki, dane i adresy wspólników spółki lub członków zarządu oraz wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wnioski składane do Rejestru Sądowego są niezmiennie rozpatrywane w godzinach urzędowania sądów rejestracyjnych. Należy także uiścić niezbędne opłaty – podlegają im wnioski i jest to koszt 250 złotych opłaty sądowej za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, oraz 100 złotych za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli opłaty są dokonywane za pomocą internetowego systemu eCard, należy doliczyć także opłatę manipulacyjną w kwocie 14,40 zł.

Wysyłka dokumentów

Gotowe dokumenty należy wygenerować, a następnie wysłać do sądu właściwego terytorialnie celem ich rozpoznania. Należy także wnieść środki pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego. Czynności należy dokonać nie później, niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru sądowego.