Praca zdalna to wykonywanie powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy, na przykład we własnym mieszkaniu. Najczęściej stosuje się przy tego typu zleceniach umowy cywilnoprawne (czyli umowy o dzieło lub zlecenie). Nie każdy zawód nadaje się do wykonywania w takim trybie. Ponadto, bycie freelancerem ma swoje wady i zalety.

E-praca czyli praca przez internet

Praca w systemie zdalnym jest często nazywana telepracą lub e-pracą. Nazwy biorą się stąd, że freelancer posługuje się nowoczesnymi technologiami a swoją gotową pracę wysyła za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Ten sposób zarobkowania doczekał się nawet paragrafu, konkretnie Art. 675 § 2 w prawie pracy precyzuje, kto jest tak zwanym telepracownikiem. Praca zdalna sprawdza się doskonale w przypadku osób, którzy zajmują się analizą i przetwarzają informacje. Jej wyniki nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą lub są niematerialne. Pracodawca ma jednak nieraz niepowtarzaną okazję pracować z wybitnym specjalistą, który wykonuje lub opiniuje jakiś projekt zdalnie a którego nie dałoby się zatrudnić na etat ze względu na jego inne zobowiązania. To nie jest jednak rozwiązanie dla każdej profesji.

Dla kogo praca zdalna?

Freelancerem na pewno nie może zostać osoba, która musi fizycznie być w miejscu swojej pracy. Choć do tego stwierdzenia można podejść elastycznie. Nauczyciel, prowadzący nauczanie w szkole musi być w niej fizycznie, ale już prywatnie może zajmować się również nauczaniem online. Dotyczy to nie tylko specjalistę od języków obcych, ale na przykład osoby, uczącej chemii, czy matematyki, ponieważ rynek konsultacji i korepetycji w dużej mierze przeniósł się do internetu. Praca zdalna jest wprost stworzona dla tak zwanych wolnych zawodów, copywriterów, tłumaczy, dziennikarzy, grafików, korektorów, jak również osób, które są w stanie efekty swojej pracy umieścić w internecie. Freelancerem można być regularnie lub doraźnie, kiedy co jakiś czas stawiamy się w siedzibie firmy, dla której pracujemy.

Korzyści z bycia freelancerem

Podstawową jest fakt, że jesteś panem swojego czasu. To ty decydujesz o tym, kiedy chcesz pracować, ale musisz również ustalić swój grafik i pilnować terminów. Oddzielenie życia prywatnego od pracy jest o wiele trudniejsze, jeśli dom jest dla ciebie również miejscem pracy. Czyha w nim wiele rozpraszaczy, począwszy od niekontrolowanego dostępu do mediów społecznościowych, po wygodne łóżko, w którym w każdej chwili można się położyć. Oczywiście samodyscyplina w pracy zależy to od indywidualnych predyspozycji, niektórych nawyków, pomocnych w pracy zdalnej można się po prostu nauczyć. Będąc freelancerem oszczędzasz czas i pieniądze na dojazd do pracy stacjonarnej. Nie dotyczą cię ambicjonalne przepychanki w biurze, mniej lub bardziej zdrowa w nim atmosfera, czy loteria z awansem na lepsze stanowisko. O tym, na ile się rozwiniesz oraz ile zarobisz, decydujesz ty sam i twoje zdolności. Nie mając jednak umowy stałej o pracę, stajesz się niewygodnym partnerem dla banków, jeśli planujesz wziąć kredyt konsumencki, mimo tego, że dysponujesz środkami na jego spłatę.