O Estonii mówi się, że jest to „E- stonia” – elektroniczne państwo, w zasadzie bez granic. Nie bez powodu. Estonia jest państwem, w którym co może się wydawać niewiarygodne, od 2000 roku dostęp do internetu jest zagwarantowany przez konstytucję. Jest podstawowym dobrem i prawem każdego obywatela. Dostęp do sieci jest umożliwiony w nawet najtrudniej dostępnych miejscach, takich jak plaże czy lasy. W 1996 roku został wprowadzony w życie program tzw. Tiger Leap, który polegał na podpięciu do jednego serwera wszystkich estońskich szkół.

W zasadzie wszystkie sprawy urzędowe można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Jedyne czego trzeba to sprzęt komputerowy do dostępem do internetu, który jest z resztą gwarantowany prawem. Dzięki bardzo nowoczesnej i rozwiniętej e-administracji, za pośrednictwem internetu można w Estonii zarejestrować firmę, wypełnić oraz złożyć deklaracje podatkowe, wyrobić paszport czy nawet zagłosować w wyborach. Statystki pokazują jednoznacznie, że Estończycy nie wyobrażają sobie życia bez internetu. Aż 95 procent zeznań podatkowych zostało złożonych właśnie przez internet, w zasadzie wszystkie recepty wystawiane są przez internet.

To samo tyczy się bankowości, gdzie 98 procent operacji bankowych dokonywanych jest internetowo. Od 2007 roku Estończycy posługują się elektronicznymi dowodami osobistymi. Wszystkie platformy agend rządowych są ze sobą powiązane, co ma zapewnić szybki dostęp od danych i zminimalizowanie biurokracji. Wszystkie platformy natomiast podłączone są do jednego państwowego serwera. W tym kontekście Estonia jest jednym z najbardziej rozwiniętym systemem na świecie.