Jesteś przedsiębiorcą? Zatem wiesz, że wszelkie opłaty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej to taki punkt, do którego chętnie sięgają rządzący w ramach podreperowania swojego budżetu. Końcówka roku jest czasem ostatecznych wytycznych w sprawie stawek, na jakie należy się nastawić od stycznia. To moment, który przedsiębiorcom spędza sen z powiek i niestety słusznie. Są bowiem składki, które musi płacić każdy z nich, jak ta na ZUS, NFZ i podatek dochodowy.

Obecne zobowiązania

Według polskiego prawa, każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązana do płacenia pewnych zobowiązań, niezależnie od osiąganych dochodów. Obecnie to składka na ZUS w wysokości 1121 złotych. Jej ryczałtowa forma obowiązuje wszystkich, nawet, jeśli działalność twojej firmy przyniesie stratę i nie masz środków na uiszczenie tej daniny – stwierdza komentuje właściciel firmy ksiegowosc-ekspert.pl. Dla nowych przedsiębiorców bonusem jest dwuletni okres po założeniu firmy, kiedy zobowiązania wobec ZUS mogą płacić w niższej stawce, wynoszącej 465 zł. Statystyki jednak pokazują, że wiele biznesów kończy swoją działalność po upływie 24 miesięcy.

Propozycje rządowe

W ramach nowelizacji przepisów dla przedsiębiorców rząd chce, aby ryczałtową składkę na ZUS zniesiono na rzecz tak zwanego podatku łączonego, obejmującego ZUS, PIT i VAT. Oznaczałoby to, że osoby, które osiągają przychody poniżej 5 000 zł byłyby zwolnione z opłat na ZUS, opłacając jednocześnie podatki, które są uzależnione od przychodów – 22,5 proc. Przedsiębiorcy, którzy osiągają zysk w wysokości powyżej 5 000 zł miesięcznie musieliby opłacać podatek skumulowany w wysokości 31 procent.

Wysokość składek

Podczas opracowywania projektu budżetu na rok 2017, Minister Finansów przedstawił prognozowaną wysokość przeciętnego miesięcznego uposażenia. To właśnie od tej kwoty wyliczane są wszystkie składki, związane z ZUS. Stawka ta została ustalona na sumę 4 252 złotych. Jeśli wyliczyć z niej podstawę do składek ZUS, otrzymujemy kwotę 2551,20 zł. Minimalne stawki, jakie przedsiębiorca będzie musiał uiścić w roku 2017 wynoszą odpowiednio: emerytalna – 497,99 zł, rentowa – 204,10 zł, chorobowa – 62,50 zł, wypadkowa – 45,92 zł, na Fundusz Pracy – 62,50 zł. Całość obciążeń wyniesie 873,01 zł, czyli niemal 5% więcej niż w roku bieżącym, 2016. Warto zaznaczyć, że ta kwota nie zawiera składki zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *